شیب رشد قیمت مسکن معکوس شد

blog-img

با استناد به بررسی های اقتصاد آنلاین به گفته ای از ایرنا، بازارمسکن در امسال باکمی دیرکرد نسبت به بازارهای پولی همچون ارز و سکه  رشد نرخ ها را تجربه  کرد تا از چرخه ی افزایش قیمت ها عقب نماند. اصلی ترین علتی که مسکن دیرتر از بقیه بازارها داخل صحنه رقابت گرانی ها شد این است که از توانایی نقد شوندگی کمتری برخوردار بوده و همچنین بوروکراسی معامله در آن بسیار سخت است.

با این وجود با کمبود هایی که در جهت خرید سکه و دلار در بازار اجرا شد، حجم پول های آواره از ترس کم شدن بها، به سوی بازار مسکن روانه شدند و همچنین جهش نرخ در این میدان شروع شد.

با این جود، روند افت نرخ در سایر بازارها موجب نشد تا قیمت ها در املاک نیز پسروی کند وهمچنین سرعت بالا رفتن نرخ حتی در ماه هایی از سال افزایش داشته است تا جایی که افزایش نرخ در ماه آذر نسبت به آذر ماه سال گذشته، بیشتر از ۹۰ درصد بوده است.

همراه با آن، شمار خرید و فروش ها نیز در این بازار با افت همگام شد که موجب شد تا برخی از متخصصان نسب به رویداد رکود افزایش غیر معقول قیمت ها در بازار ملک در سال آینده اخطار دهند.

سراشیب پیشرفت بهای مسکن وارونه شد

سراشیب رشد نرخ ملک ولی از ماه آذر امسال وارونه و کم شد تا جایی که افزایش نرخ در ماه بهمن به ۸۵.۱ درصد در قیاس با بهمن ماه سال گذشته رسیده که بیانگر افت ۵ درصدی می باشد؛ این کار در جوار رشد ۳۹ درصدی خرید و فروش های املاک در پایتخت در قیاس با اولین ماه زمستان، می تواند نوید آن باشد که سایه توقف افزایش غیر معقول قیمت ها از سر بازار مسکن رد شده است.

به طور کلی در ماه میانی زمستان ۹هزار و ۳۰۰ خرید و فروش ملک در پایتخت درج شده که با وجودی که در قیاس با بهمن ماه سال قبل ۴۹.۲ درصد افت داشته اما بیشتر از ماه گذشته ی خود بوده است. در این وضعیت نرخ ملک با سرعت پایین ترین گران شده و میانگین نرخ معاملات در پایتخت به حد ۱۰ میلیون تومان در هر متر مربع رسیده است که در قیاس با ماه میانی زمستان سال ۹۶، رشدی ۸۵.۱ درصدی را داشته که از این اندازه فقط ۱.۷ درصد رشد مرتبط به ماه پایانی یعنی زمان بین دی تا بهمن بوده است.

با این وجود افزایش خرید و فروش ها و یا نرخ در تمام مناطق برابر نیست. منطقه ۵ با بهره ی ۱۳.۹ درصدی رتبه نخست خرید و فروش مسکن در ماه میانی زمستان بوده و در مرتبه ی بعدی مناطق ۴ و ۲ به ترتیب با ۹.۱ و ۸.۲ درصد در ردیف های بعدی حضور دارند. در مجموع ۷۱.۷ درصد از خرید و فروش های املاک در ۱۰ منطقه ی شهری پایتخت انجام شده و ۱۲ منطقه باقیمانده فقط بهره ی ۲۸.۳ درصدی داشته اند.

رتبه ی نخست منطقه ۹ در گرانی ملک

با این وجود افزایش بالاتر نرخ در نقاطی اتفاق افتاده که خرید و فروش های کمتری را انجام داده اند. منطقه ۹ شهری که در ردیف ۱۴ خرید و فروش ها حضور داشت در راجع به افزایش نرخ ها بالاترین رتبه را کسب کرده است و ۱۰۹.۲ درصد در قیاس با بهمن ماه سال ۹۶ رشد قیمت داشته است. همچنین پایین ترین افزایش قیمت نیز با ۶۱.۲ درصد مرتبط به منطقه ۱۲ می باشد.

در این وضعیت، همینطور منطقه یک گران ترین خرید و فروش ها را با متوسط نرخ ۲۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان را مختص خود کرده است و همچنین منطقه ۱۸ مثل ماه های قبل با نرخ ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان ارزان ترین معامله مسکن را برای خود ثبت کرده است.

به طور کلی مناطق ۱، ۳ و ۲ به ترتیب بالاترین نرخ ها و مناطق ۱۸،۲۰ و ۱۶ پایین ترین نرخ ها را به خود اختصاص داده اند.

با وجود این که افزایش قیمت مسکن موجب شده تا متقاضیان بیشتری از این بازار بروند و شمار خرید و فروش ها در ۱۱ ماهه سال جاری در قیاس با زمان مشابه سال گذشته ۲۳.۵ درصد افت داشته باشد اما همینطور متقاضیان به جای مانده .خواهان معامله ی خانه هایی با متراژ کم هستند تا جایی که بیشتر از ۳۰ درصد خرید و فروش های انجام شده در ماه میانی زمستان به خانه هایی با متراژ ۵۰ تا ۷۰ متر مرتبط بوده است. و در مرتبه ی بعد خانه های ۷۰ تا۸۰ متر و خانه های ۴۰ تا ۵۰ متر قرار گرفته اند.

سرشماری های بانک مرکزی بیانگر آن است که ۵۷.۳ درصد از خرید و فروش ها در ماه میانی زمستان امسال مرتبط به واحد هایی با متراژ کمتر از ۸۰ متر بوده است.

متقاضیان همینطور بیشتر به سوی آپارتمان هایی با نرخ میانگین ۵ تا ۶ میلیون تومان رفته اند و به طور کلی ۵۸.۹ درصد از خرید و فروش ها با قیمتی کمتر از متوسط نرخ ۹ میلیون و ۹۸۰ هزار تومان انجام شده است و ۴۷.۷ درصد از خرید و فروش ها بهایی کمتر از ۶۰۰ میلیون تومان داشته اند.

کرایه مسکن در حال گران شدن است.

در بازار کرایه ولی همچنان سراشیبی افزایش نرخ ها خوب است و کرایه مسکن در پایتخت در ماه بهمن ۲۰.۴ درصد نمو را نشان می دهد. با وجود این که افزایش کرایه بها برای کل مناطق شهری کشور رقمی تقریبا ۱۷.۵ درصد است.

مسئله ی با اهمیت این است که تا مهر سال گذشته، اجاره بهای ملک رشد بالاتری در مقایسه با قیمت ملک داشت اما از آن وقت و با شروع تغییرات اقتصادی در ماه دی سال قبل نرخ مسکن با سرعت بالاتری در مقایسه با اجاره بها افزایش پیدا کرد.

قبل از این کارگزار مدیر بخش اصناف ایران در انجمن حرفه ای مشاوران املاک کل کشور نیز با نظر به بالارفتن جهشی نرخ ملک در سال جاری، پیش بینی کرده که بالا رفتن نرخ ملک در سال آینده کمتر از قیمت تورم خواهد بود.

منبع: اقتصاد آنلاین

اشتراک گذاری