به واحدهای خسارت دیده از سیل تسهیلات پرداخت میشود

blog-img

علی لاریجانی به همراه هئیت همراه پیش از ظهر شنبه، در بازدید از روستاهای سیل زده بخش گیلخواران شهرستان جویبار در مازندران، با اعلام اینکه بخش‌های خسارت دیده باید هرچه سریع‌تر موردحمایت قرار گیرند، اظهار داشت: با ارائه تسهیلات بلاعوض و کم بهره به بخش‌های آسیب دیده سعی خواهیم کرد این واحدها دوباره وارد چرخه فرآیند تولید شوند.

وی تأکید کرد: کار بازسازی مسکن روستاییان آسیب دیده نیز هرچه سریع‌تر آغاز می‌شود.

وی لایروبی رودخانه‌ها را درجلوگیری از سیلاب مهم خواند و افزود: متأسفانه در نقطه‌ای راه رودخانه بسته شده که در بارش‌های اخیر بخشی از روستاهای بخش گیلخواران جویبار دچار خسارت شدند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان خواستار برآورد خسارت‌ها در بخش‌های مختلف توسط استاندار و دیگر مسئولین استان شدند.

به گزارش خبرگزاری صدا وسیمای مرکز مازندران ، خانی  با اشاره به پرداخت تسهیلات خسارت معیشتی به سیل زدگان 12 شهر مازندران گفت:براساس کارشناسی های انجام شده بیش از 6 هزار و 500 خانه در جریان وقوع سیل اخیر مناطق شرقی و مرکزی مازندران خسارت دیده اند.

او با بیان اینکه پرداخت خسارت کمک معیشتی براساس مصوبه هیئت دولت به مبلغ 2 میلیون تومان آغاز شد ، افزود:خسارت دیدگانی که معیشت آنان در سیلاب آسیب دیده است و منازلشان دچار آب گرفتگی شد می توانند با ارائه مدارک خود به دهیاران برای دریافت این نوع خسارت اقدام کنند.

به گفته مدیرکل بنیاد مسکن مازندران تمهیدات اداری لازم برای تسریع در پرداخت خسارت به حادثه دیدگان سیل تدارک دیده شد و دهیاران هم با مراجعه به ادارت بنیاد مسکن می توانند دراین زمینه اقدام کنند.

این مسئول با اشاره به سفر اخیر نجار رئیس سازمان مدیریت بحران کشور به مازندران از افزایش کمک معیشتی به مردم از 2 میلیون تومان به 5 میلیون تومان در صورت تصویب در هیئت دولت خبر داد و افزود: ما به التفاوت سیل زدگانی که مشمول دریافت باقی مانده تسهیلات شوند با همکاری بانک های عامل پرداخت می شود.

او همچنین گفت: هم اکنون تسهیلات 2 میلیون تومانی در حال پرداخت است و هزینه تعمیرات مسکن هم بنا شد در صورت مصوبه هیئت دولت از 2 میلیون تومان به 4 میلیون تومان برسد.

خانی در زمینه ارائه تسهیلات مسکن ارزان قیمت به واحدهای تعمیری روستایی هم گفت: این نوع تسهیلات هم تا سقف 12 میلیون تومان در اختیار متقاضیان قرار می گیرد و بازپرداخت ها نیز در حوزه روستایی با بهره 4 درصدی است.

مدیر کل بنیاد مسکن مازندران در ادامه با اشاره به پیشنهاد افزایش تسهیلات مسکن ارزان قیمت به 15 میلیون تومان گفت: پس از پایان تعطیلات در صورت مصوبه هیئت دولت و با ورود بانک ها ، امکان ارائه این نوع تسهیلات وجود خواهد داشت.

به گفته این مسئول تسهیلات احداثی نیز برای واحدهای مسکن خشتی گلی به مبلغ 40 میلیون تومان در نظر گرفته شده است و متقاضیان به صورت مستقیم با تکمیل پرونده در ادارات بنیاد مسکن شهرستان ها می توانند در این زمینه اقدام کنند.و بنا شده است در این نوع تسهیلات تا  12 میلیون تومان کمک بلاعوض هم به متقاضیان ارائه شود.

مدیرکل بنیاد مسکن مازندران گفت: تسهیلات مسکن سیل زدگان مناطق شهری هم 60 میلیون تومان در نظر گرفته شد.

خانی همچنین تصریح کرد:کپی شناسنامه و کارت ملی، سند دستدارمی و یا سند مالکیت مسکن و یا تاییدیه مالکیت از شورا و دهیاری محله  به همراه فیش آب و برق می توانند در زمینه دریافت تسهیلات اقدام کنند.

مدیرکل بنیاد مسکن مازندران گفت:نیروهای بنیاد مسکن نیز برای بارندگی پیش بینی شده در دو روزآینده/ آمادگی کامل دارند و 25 دستگاه ماشین آلات سنگین در اختیار فرمانداری ها و دهیاری ها قرار گرفت تا در صورت ریزش و یا رانش زمین و کوه ها و یا در صورت آبگرفتگی های سنگین/ تخلیه مسیر جریان آب انجام شود.

او در ادامه تصریح کرد:گرچه  تعداد پل های تخریبی مشخص نشده است اما  برآورد خسارت به پل های روستایی 60 میلیارد تومان برآورد شد که در صورت تصویب اعتبارات مورد نیاز ساخت پل های روستایی آغاز می شود.

اشتراک گذاری